Tourettův syndrom (čteme jako „turetův“) je neurologicko-psychiatrické dědičné onemocnění, projevující se stereotypními motorickými či vokálními tiky. Obecně se má za to, že tato nemoc je dána vrozeným postižením bazálních ganglií, tedy mozkových jader přítomných v obou hemisférách. Touretteovým syndromem trpí v průměru 50 lidí z každých 100.000.
___
___
Toto onemocnění v mnohem výraznější míře (3-4x více) postihuje muže. Tento syndrom se vyskytuje ve všech zemích světa. U mnoha pacientů s tímto syndromem lze najít neobvyklé vlohy pro kreativní činnosti. Za příklad nám zde za všechny mohou posloužit třeba nejslavnější pohádkář všech dob, dánský spisovatel Hans Christian Andersen, nebo nejvýznamnější představitel francouzského naturalismu, Émile Zola.
Léčba: toto chronické onemocnění není možné úplně vyléčit (je tedy nevyléčitelné), snaha o zmírňování nepříjemných tiků, preventivně předcházet nepříjemným stresovým situacím, možnost psychoterapie či obecně pomoc psychologa, dobré výsledky při léčbě marihuanou (ev. podávání syntetického THC), v krajních případech lze podávat injekce botulotoxinu do svalů u dospělých.
Jak se projevuje Tourettův syndrom - příznaky, projevy, symptomy
- zprvu relativně nenápadná přítomnost projevů
- později, zejména v pubertě, zhoršení celkového stavu
- v dospělosti se zdravotní stav celkově opět zlepšuje
- motorické tiky (mrkání, cukání, záškuby, mávání horními končetinami, atd.)
- vokální tiky (mručení, chrochtání, pokašlávání, vykřikování vulgárních výrazů, atd.)