Progerie (syndrom předčasného stárnutí, anglicky progeria, progeria syndrome) neboli syndromy předčasného stárnutí jsou onemocnění, která vznikají na základě mutací v lidském genomu (soubor genů). Dosud však nebyla prokázána dědičnost. Doba nástupu nemoci je různá, ale v podstatě diagnostikovat ji lze již u dětí, které mají pouze několik měsíců. Nejtypičtěji se nemoc objeví mezi 18. a 24. měsícem věku.
___
___
Člověk s tímto syndromem se dožije maximálně 20 let, průměrně však umírá okolo 13-15 roku života. Nejčastějšími příčinami úmrtí jsou mrtvice, infarkt myokardu.
Progerie se vyskytuje v několika formách:
- Hutchinson-Gilford syndrom,
- Wernerův syndrom (adultní progerie) a
- Cockaynův syndrom.
Co se týče Hutchinson-Gilfordova syndromu, tak je způsoben záměnou jedné aminokyseliny za druhou a poprvé byl popsán již v 19. století. Wernerův syndrom se často projevuje až v období puberty. Cockaynův syndrom je naopak syndrom, u kterého je stárnutí pouze jedním z příznaků, dále je doprovázen fotosenzitivitou, poruchami nervového systému, zraku nebo sluchu.
V současné době bohužel neexistuje žádná léčba a terapie je založena pouze na mírnění projevů nemocí, kterými dotyčný trpí.
Jak se projevuje progerie, syndrom předčasného stránutí - obrázek, fotografie
- předčasný a urychlený rozvoj stařeckého vzhledu (často vypadají jako lidé, kterým je kolem 80 let)
- rozvoj chorob typických pro stáří: ateroskleróza, osteoporóza, artrtida, katarakta, kardiovaskulární onemocnění
- předčasná plešatost
- neprospívání
- zpomalení až zastavení růstu